Юрій Крикунов та його злочинні схеми заробітку на інвалідах

Керівник Департаменту соцполітики КМДА і депутат Київради від «Солідарності» Юрій Крикунов вибудував схему заробітків на фіктивному працевлаштуванні людей з інвалідністю та ухилянні від сплати податків в особливо великих розмірах, а також за допомогою довірених осіб здійснив крадіжку державних коштів.

Про це повідомляє програма"Слідство. Інфо".

За законом, підприємство може отримати суттєві пільги, якщо має у штаті не менше 50% людей з обмеженими фізичними можливостями. Рішення про надання таких пільг ухвалює комісія, за яку відповідає Департамент соцполітики, який з минулого року очолює Крикунов. Усього в Києві налічується 48 таких підприємств. А створені вони були переважно за кошти державного бюджету. (http://dsp.kievcity.gov.ua/content/pidpryiemstva-gromadskyh-organizaciy-invalidiv-yaki-otrymaly-dozvil-na-pravo-korystuvannya-pilgamy-z-opodatkuvannya.html).

На вакансію від одного від таких підприємств-пільговиків натрапила юрист Наталя Крук, яка є інвалідом 1 групи, бо має складну форму ДЦП. Та коли жінка спробувала працевлаштуватися до фірми-пільговика – компанії «Ай Ті Ленд» (код 39262763), то з’ясувала, що там про інвалідів нічого не чули. Хоча воно було засноване Київським міським відділенням Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів-УСІ» (КМВ ВГО «УСІ»).

Юрист вирішила перевірити ще кілька фірм з цього переліку.

Результати перевірки – підприємства існують лише на папері

Згідно з даними ЄДР, підприємства, засновані КМВ ВГО «УСІ», мають знаходитись за адресою вул. Казимира Малевича, будинок 86-б. Мова йде про ТОВ «Центр Квітка» (код 38603902), ТОВ «Центр Комунсервіс» (38603894) і ТОВ «Центроблкомунсервіс» (39489209). Одак виявити їх за цією адресою не вдалося.

Пошук за трьома іншими адресами, де мають знаходитись «інвалідні» підприємства, також не дав результатів. Фейковими виявилися і підприємство Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» «Юридична фірма ОВ» (код 30176950, вулиця Мала Житомирська, 17), і «Здоров’я-2000» (код 30404677, вулиця Авіаконструктора Антонова, 5-А, оф. 303), і об'єднання громадян «Сервіс Ленд» Всеукраїнської громадської організації людей з інвалідністю по зору «Генерація успішної дії» (код 40075836, адреса таж сама).

Фото: За дверима цієї кімнати два підприємства, однак ці двері ніколи не відчинялись і люди там точно не працюють.

Також юрист намагалась відшукати і підприємство «Інваслук-СВ» (код 24091065, проспект Палладіна, 46). Нажаль, за цією адресою знаходиться лише заброшена будівля.

Фото: Одне із “інвалідних підприємств”. Тут люди взагалі не можуть працювати.

Місцеві жителі та працівники сусідніх офісів ніколи не чули не лише про людей з інвалідністю, які там повинні працювати, а й про самі підприємства громадських організацій інвалідів. Значить, на перелічених підприємствах не працюють люди з інвалідністю, а, отже, комісія КМДА, головою якої є Юрій Крикунов, надала їм пільги з оподаткування незаконно. Це має ознаки складу злочину, передбаченого ст. 222 КК України. Оскільки таких випадків декілька, то йдеться про вчинення таких діянь організованою групою осіб.

Сімейний бізнес Крикунова

За даними "Слідства. Інфо", п’ять підприємств, які отримали пільги на оподаткування цього року, засновані Київським міським відділенням Всеукраїнської громадської організації "Українська спілка інвалідів-УСІ". Раніше виконавчим директором цієї громадської організації був саме Юрій Крикунов. А нині керує цією спілкою інвалідів Віта Мальована, яка також очолює громадську приймальню депутата Крикунова.

Журналіст програми відзначає, що за перше півріччя 2016-го року підприємства створені Київським міським відділенням ВГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" отримали 8 мільйонів 388 тисяч гривень доходу. І фактично усі ці кошти записані у витрати.

Наприклад, понад 1 мільйон 180 тисяч гривень пішло на матеріальні витрати, ще 1,9 мільйона – на оплату праці, і майже 5 мільйонів гривень записані у розділ "інші витрати".

При цьому на забезпечення доступу працівників з інвалідністю до підприємств не витратили і копійки. Хоча за документами на цих підприємствах працює 81 працівник, з яких 44 – люди з інвалідністю.

П’ять згаданих підприємств-пільговиків, заснованих ВГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" зареєстровані на вулиці Малевича, 86-Б.

Згідно з випискою з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, нерухомість за цією адресою належить фірмі "НВП "Світло", у засновниках якої — батько Юрія Крикунова Володимир Крикунов.

Злочинне угруповання «Крикуни»

Впродовж перевірки інформації про ці підприємства за допомогою відкритих джерел (реєстрів Мінюсту, опитування людей з інвалідністю) та після особистих візитів за місцем реєстрації підприємств, громадські активісти разом з журналістами дізнались про існування організованої злочинної групи, яка протягом багатьох років привласнює собі державні кошти, виділені для людей з інвалідністю, а також уникає податку на прибуток, шляхом незаконного отримання дозволів на пільги з податку на прибуток.

До неї зокрема входять: Мальована Віта Андріївна, Крикунов Володимир Васильович, Журавський Віктор Іванович, Сухан Іван Іванович, Кокер Безіл Арнольдович та Березницька Євгенія Андріївна. Усі вони під керівництвом Крикунова Ю.В. займалася привласненням чужого майна, зокрема, державних коштів та нерухомості.

Як Крикунов розкрадає “інвалідні” кошти

Суть злочинних дій, які мають ознаки злочину, передбаченого ч.ч. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 191 КК України, вказаної вище організованої злочинної групи полягає у наступному.

В 1999 році було створено і зареєстровано Підприємство «Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів міста Києва», надалі – ЦСТРІ м. Києва (код ЄДРПОУ 30382690, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б, керівник Журавський В.І.).

Власником (засновником) ЦСТРІ м. Києва є Київське міське відділення Всеукраїнської громадської організації «Українська спілка інвалідів-УСІ» надалі – КМВ ВГО «УСІ» (код ЄДРПОУ 21685999, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б), яке до листопада 2015 року очолював Крикунов Ю.В. - займав посаду виконавчого директора. З листопада 2015 року одноособовим керівником КМВ ВГО «УСІ» стала Мальована В.А., довірена особа Крикунова Ю.В., його помічник та адвокат у всіх справах, які стосуються бізнесу Крикунова Ю.В.

З 1999 по 2006 рр. Крикунов Ю.В. займав посаду директора Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі – КМВ ФСЗІ), яке отримувало від Фонду соціального захисту інвалідів грошові кошти з державного бюджету України, що виділялися на соціальних захист інвалідів.

Використовуючи своє посадове становище директора та повноваження щодо розпорядження грошовими коштами КМВ ФСЗІ, які надходили з державного бюджету України, Крикунов Ю.В. спрямовував ці кошти на підконтрольних йому юридичних осіб.

Факт 1. Привласнення санаторію «Квітка Полонини»

У 2000 році за договором купівлі-продажу, укладеним з ДП «Квітка Полонини», ЦСТРІ м. Києва набуло у власність будівлю спального корпусу № 2 санаторію «Квітка Полонини» (Закарпатська обл., Свалявський р-н, с. Солочин), яка входила до основних фондів ЗАТ «Укрпрофоздоровниця». Умовою придбання зазначеної будівлі було проведення ЦСТРІ м. Києва робіт з реконструкції для створення покращених умов відпочиваючим і подальше використання реконструйованої будівлі як об’єкта лікувально-оздоровчого закладу, без порушення цілісності самого санаторію. За рахунок державних коштів, які ЦСТРІ м. Києва протягом 2000-2003 рр. отримав від КМВ ФСЗІ за розпорядженням Крикунова Ю.В., який був його директором, було проведено часткову реконструкцію будівлі спального корпусу № 2 санаторію.

Після цього Крикунов Ю.В., перебуваючи на посаді директора КМВ ФСЗІ, і маючи доступ до державних коштів, спланував за їх рахунок через ЦСТРІ м. Києва отримати у свою фактичну власність нерухомість – будівлю санаторію «Квітка Полонини». Втілив свій задум у життя він за допомогою наступної злочинної схеми.

Під час проведення реконструкції будівлі спального корпусу № 2 санаторію «Квітка Полонини» у 2000-2013 рр. безпосередньо будівля ЦСТРІ м. Києва була передана на баланс Закарпатській філії ЦСТРІ м. Києва (Закарпатська обл., м. Свалява, вул. Верховинська, 91, корпус А, код 21677221).

Однак 22 лютого 2013 року за вказівкою Крикунова Ю.В. КМВ ВГО «УСІ» приймає рішення про виділ з ЦСТРІ м. Києва нової юридичної особи – ТОВ «Центр Квітка» (код ЄДРПОУ 38603902, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б), якій за розподільчим балансом передається у власність повністю реконструйована будівля спального корпусу № 2 санаторію «Квітка Полонини».

При цьому, власниками (учасниками) новоутвореного ТОВ «Центр Квітка» стали:

1) КМВ ВГО «УСІ» (розмір частки - 1000 грн.), директор в якому є Крикунов Ю.В.;

2) Крикунов В.В. (розмір частки - 55,55 грн.), батько Крикунова Ю.В.;

3) Хандогін О.Ю. (розмір частки - 55,55 грн.), давній друг Крикунова Ю.В.

Директором ТОВ «Центр Квітка» призначено Крикунова Ю.В.

Представляти інтереси КМВ ВГО «УСІ» як учасника ТОВ «Центр Квітка» на загальних зборах учасників уповноважено Мальовану В.А., яка на той час займала посаду першого заступника Крикунова Ю.В. у КМВ ВГО «УСІ» і мала право підпису фінансово господарських документів.

Продовжуючи свій злочинний намір за вказівкою Крикунова Ю.В. змінюється керівник Закарпатської філії ЦСТРІ м. Києва, на цю посаду призначається Сухан І.І. – особа, яка беззастережно виконує усі вказівки Крикунова Ю.В.

За наказом Журавського В.І., як керівника ЦСТРІ м. Києва, Сухан І.І. передає ЦСТРІ м. Києва усі документи на основні засоби, до яких входила також будівля спального корпусу № 2 санаторію. У квітні 2013 року ЦСТРІ м. Києва передало у власність ТОВ «Центр Квітка» будівлю спального корпусу № 2 санаторію.

У 2015 році, ставши депутатом Київської міської ради, Крикунов Ю.В. повноваження на управління КМВ ВГО «УСІ» передав своїй довіреній особі – Мальованій В.А., а управління ТОВ «Центр Квітка» - Березницькій Є.А., яка є рідною сестрою Мальованої В.А. Таким чином юридично Крикунов Ю.В. не є керівником КМВ ВГО «УСІ» і ТОВ «Центр Квітка», але фактично він управляє цими товариствами через Мальовану В.А. та Березницьку Є.А.

Факт 2. Привласнення приміщень меблевої фабрики

Вказана вище схема заволодіння майном для Крикунова Ю.В. є відпрацьованою та систематичною. ЦСТРІ м. Києва Крикунов Ю.В. використовував виключно для того, щоб через вказану юридичну особу здійснювати проводки грошових коштів, які виділялися з державного бюджету на потреби інвалідів та через КМВ ФСЗІ надходили ЦСТРІ м. Києва, яке ці кошти витрачало на придбання нерухомого майна, яке у подальшому передавалося юридичним особам, власником яких був Крикунов Ю.В. або його батько чи дружина.

Так, у 2001 році ЦСТРІ м. Києва придбало у ВАТ «Меблева фабрика імені В. Боженка» 33/1000 частин від майнового комплексу площею 35983,70 кв.м., загальною площею 1178,22 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Боженка, 86 (літ. Б).

При цьому ЦСТРІ м. Києва розрахувалося за вказані приміщення грошовими коштами з державного бюджету, які отримувало КМВ ФСЗІ та, які за розпорядженням Крикунова Ю.В. перераховувалися ЦСТРІ м. Києва.

В 2005 році ЦСТРІ м. Києва продало зазначені вище приміщення ТОВ «НВП «Світло» (код ЄДРПОУ 03594342, адреса: м. Київ, вул. Гарматна, 39-В, директор Кокер Б.А.).

Власником ТОВ «НВП «Світло» із часткою у статутному капіталі 37 % на той час був Крикунов Ю.В., а за тиждень до продажу ТОВ «НВП «Світло» приміщень за пропозицією Крикунова Ю.В. було змінено директора товариства та призначено на цю посаду Кокера Б.А., який є одним із учасників злочинних схем заволодіння майном.

ТОВ «НВП «Світло» придбало у ЦСТРІ м. Києва вказані вище нежилі приміщення фактично безоплатно, умови договору передбачали відстрочення оплати на 10 років, а також проведення за рахунок коштів ЦСТРІ м. Києва ремонтно-будівельних робіт, внаслідок яких загальна площа приміщень збільшилася майже у два рази.

Кошти, за рахунок яких ЦСТРІ м. Києва здійснило ремонт приміщень по вул. Боженка, 86 (літ. Б), були надані КМВ ФСЗІ за розпорядженням Крикунова Ю.В.

Таким чином, ТОВ «НВП «Світло» отримало у власність нерухоме майно фактично безоплатно.

У 2008 році Крикунов Ю.В. формально передав свою частку у ТОВ «НВП «Світло» своєму батьку Крикунову В.В., але при цьому реальним власником цього товариства залишився Крикунов Ю.В.

Придбані ТОВ «НВП «Світло» приміщення по вул. Боженка, 86-Б використовувалися як майданчик для реєстрації юридичних осіб, створюваних Крикуновим Ю.В. для використання у різних оборудках з відмивання грошей, які надходили до ЦСТРІ м. Києва від КМВ ФСЗІ за його оголювання Крикуновим Ю.В..

На даний час ЦСТРІ м. Києва завершило свою функцію, тому за останні три роки за відпрацьованою схемою виділу новоутворених юридичних осіб з ЦСТРІ м. Києва виділено щонайменше чотири юридичних особи: ТОВ «Центр Квітка», ПП «Центр Комунсервіс» (код ЄДРПОУ 38603894, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б, директор Журавський В.І.), ТОВ «Центроблкомунсервіс» (код ЄДРПОУ 39489209, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б, директор Журавський В.І.), ТОВ «Ортез-Про» (код ЄДРПОУ 39489172, адреса: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б, директор Хабаров В.В.).

Всі вказані вище юридичні особи зареєстровані за однією адресою, майже в один і той же проміжок часу, створені за однією схемою за участі одних і тих же осіб для виведення з ЦСТРІ м. Києва усіх цінних активів з метою подальшої їх передачі у власність приватним юридичним особам, якими Крикунов Ю.В. управляє через підставних осіб.

Отже, викладене вище свідчить, що Крикунов Ю.В. протягом 1999-2006 рр. використав своє службове становище та надані йому як директору КМВ ФСЗІ повноваження для заволодіння державними коштами, які у подальшому були використані для придбання нерухомого майна.

Факт 3. Привласнення орендної плати

Злочинну діяльність щодо використання службових повноважень для заволодіння бюджетними грошовими коштами у власних інтересах Крикунов Ю.В. продовжив, коли став депутатом Київської міської ради. Так, за адресою: м. Київ, вул. Боженка, 86-Б розташована приймальна Крикунова Ю.В. як депутата Київської міської ради, орендна плата за яку надходила з бюджету міста Києва ТОВ «НВП «Світло» (яке належить юридично батьку Крикунова Ю.В.) та ТОВ «Санторіка» (код ЄДРПОУ 37643139, адреса: м. Київ, вул. Гарматна, 39-В), яке одноособово належить дружині Крикунова Ю.В. Крикуновій С.Ю. Тобто, повністю підконтрольні Крикунову Ю.В. юридичні особи як оренду плату отримували гроші з бюджету міста Києва.

Факт 4. Привласнення грошей для дітей-сиріт

У серпні 2016 року, використовуючи службове становище та увівши в оману міжнародних донорів Крикунов Ю.В. сприяв виділенню на підконтрольне йому підприємство «Ай Ті Ленд» (код 39262763) коштів Світового банку у розмірі близько 2 млн доларів, що виділені на реформування системи надання соціальних послуг в Україні (у частині деінституалізації системи догляду за дітьми-сиротами). Однак, як вдалося дізнатися, підприємство «Ай Ті Ленд» являє собою комп’ютерний клуб. І жодним чином не може займатися проектами такого рівня.

Керівником згаданого підприємства є Марія Проскуріна - сестра Олександра Валерійовича Шутки, особистого водія Юрія Крикунова.

Факт 5. Привласнення коштів через благодійний фонд

Олександр Шутка є співучасником Юрія Крикунова у злочині, який вони разом здійснили у 2009 році. Мова йде про шахрайську операцію з розкрадання “інвалідних” 1,5 млн грн. Як зазначено у матеріалах кримінальної справи № 51-2481, Юрій Крикунов, директор Фонду соціального захисту інвалідів, перерахував 1,5 млн грн на створення робочих місць для людей з інвалідністю столичному підприємцю.

Поручителем та гарантом повернення коштів виступив благодійний фонд "Наше Голосієво" ("Наше Голосієво"), засновник ТОВ "Модерато". Засновниками даних юридичних осіб є саме Олександр Шутка та Марія Проскуріна (вони ж керівники підприємства “Ай Ті Ленд”).

Велика частина суми була тут же перерахована з рахунку "Модерато" на рахунки компаній ТОВ "Альянс-Буд ГК" і ТОВ " Капела-У "для виготовлення 25 МАФів - металевих магазинів-" контейнерів ". Вже в березні-квітні 2007 року Голосіївська райрада м. Києва виділила під ці МАФи земельні ділянки в найбільш жвавих місцях району (що, погодьтеся, "людина з вулиці" не зможе "пробити" ніколи). У МАФах відкрилися продуктові магазини (це вже був бізнес орендарів, щомісяця сплачували готівкою А. Шутко гроші за оренду магазинів; за грошима приїжджали "кур'єри"-посередники. При цьому жоден інвалід працевлаштований так і не був. Зате в фальсифікованих звітах для КГО ФСЗІ все виглядало інакше: створено 18 робочих місць для інвалідів.

ТОП новости

Вход

Меню пользователя